Pas greșit pentru FC Viitorul. Doar remiză cu Hermannstadt

163

FC Viitorul a făcut un pas greșit, vineri seară, pe terenul celor de la Hermannstadt. Echipa lui Gheorghe Hagi avea neapărat nevoie de victorie pentru a rămâne în coasta liderului CFR Cluj, însă sibienii s-au dovedit o formație arțăgoasă, care nu s-a dat înapoi de la jocul dur.

Pe o ploaie mocănească, FC Viitorul a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 13, iar Vlad Achim a transformat impecabil.
Hermannstadt a beneficiat și ea de o lovitură de pedeapsă, în min. 40, însă Petrescu a ratat. Gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în prelungirile primei reprize, prin Debeljuh, iar până la finalul partidei, nu s-a mai înscris.

Hermannstadt - Viitorul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, rezultat care nu este deloc bun pentru echipa lui Hagi.
Formația de la malul mării este pe locul al doilea, cu 28 de puncte, însă rezultatul înregistrat la Târgu-Mureș le dă ocazia ardelenilor de la CFR Cluj să se distanțeze în fruntea clasamentului.

În etapa viitoare, FC Viitorul va juca, pe teren propriu, împotriva celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.