Patrick Sebastian Dinu, de la CS Farul, medaliat cu aur la Naţionalele de nataţie

150
Patrick Sebastian Dinu, de la CS Farul, medaliat cu aur la Naţionalele de nataţie - 26476653710158748328608099600260-1639057303.jpg

Înotătorul constănţean Patrick Sebastian Dinu, de la CS Farul, a cucerit medalia de aur în proba de 50 m bras din cadrul Campionatelor Naţionale de nataţie rezervate seniorilor, tineretului şi juniorilor, competiţie care se desfăşoară, în aceste zile, în bazin scurt (25 metri), la Miercurea Ciuc.

Faristul a încheiat finala seniorilor în 28 secunde şi 41 sutimi, fiind urmat pe podium de Emil Dancaneţ (28:62), de la CSU Politehnica Timişoara, şi Bogdan Andrei Caravan (28:66), de la CSU Reşiţa.

Aceasta este cea de-a doua medalie câştigată de Patrick Dinu la Naţionalele de la Miercurea Ciuc, după cea de argint, în proba de 100 m liber.

În aceeaşi competiţie, Maria Claudia Gâdea, de la CSA Steaua Bucureşti, şi-a înscris în palmares al treilea său titlu naţional, la 100 m bras, după victoriile de la 50 m bras şi ştafeta de 4x50 m liber, cu echipa CSA Steaua.

La rândul lor, doi înotători care au participat, în vară, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Daniel Martin şi Bianca Andreea Costea, au obţinut şi ei victorii, la 100 m fluture, respectiv 50 m fluture.

Alte titluri naţionale au intrat în posesia lui Vlad Ştefan Stancu, de la CSA Steaua Bucureşti, la 200 m liber, şi a Alexandrei Dobrin, de la CSM Corona Braşov, la 200 m spate, ambii participanţi la Europenele în bazin scurt de la Kazan.

Sportiva română Angelica Muscalu (18 ani; antrenor Adrian Cherciu) s-a clasat pe locul patru în finala de la platformă din cadrul Campionatului Mondial de sărituri pentru juniori, competiţie care se desfăşoară, săptămâna aceasta, la Kiev (Ucraina).