Patru medalii obținute de români la Cupa Europeană de judo

188
Cadeții români au cucerit patru medalii - una de argint și trei de bronz - la Cupa Europeană de judo de la Zagreb (Croația), competiție care a reunit 582 judokani din 29 de țări.

În concursul feminin, Camelia Ioniță a ocupat locul 2 la categoria 44 kg, după ce a fost învinsă în finală de slovena Marusa Stangar. Medalii de bronz au obținut Claudia Ganea (cat. 40 kg) și Ștefania Dobre (57 kg).

În concursul masculin, Marcel Cercea a obținut medalia de bronz la categoria 60 kg.

Cu aceste rezultate, România s-a clasat pe locul 12 în clasamentul pe națiuni, podiumul fiind ocupat, în ordine, de Slovenia (3 aur-2 argint-4 bronz), Ungaria (2-3-3) și Italia (2-1-4).