Polo / Ungaria - România 12-8, la turneul preolimpic de la Trieste

98
1

Naționala de polo pe apă a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 12-8 (4-2, 2-3, 4-1, 2-2), marți, în Grupa A a turneului preolimpic de la Trieste (Italia).

Ungaria, campioană olimpică în 2008 și mondială în 2013, s-a impus fără probleme și conduce în clasamentul grupei, potrivit Agerpres.ro.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Tiberiu Negrean (3 goluri), Daniel Teohari (2), Mihnea Gheorghe (1), Mihnea Chioveanu (1), Alex Ghiban (1).

Pentru Ungaria au înscris Szivos (4 goluri), Denes Varga (2), Zalanki (1), Manhercz (1), Erdelyi (1), Vamos (1), Hosnyanszky (1), Harai (1).

România a învins Slovacia cu 13-11, iar apoi a pierdut partidele ci Franța (11-12) și Ungaria (8-12).

Miercuri, de la ora 17,30 (ora României), tricolorii vor înfrunta echipa Rusiei.

Primele patru echipe din cele două grupe se califică în sferturile de finală, care se vor disputa încrucișat. Formațiile învingătoare în sferturi se califică la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.