Trofeul Carpaţi la handbal masculin

Portarul Dani Vasile, două aruncări de la 7 metri apărate în meciul cu Turcia

189
Portarul Dani Vasile, două aruncări de la 7 metri apărate în meciul cu Turcia - 26974745217108610357712158729360-1640679838.jpg

Portarul Dani Vasile, de la HC Dobrogea Sud, a avut o evoluţie bună în meciul pe care naţionala României l-a câştigat, cu scorul de 26-24 (12-10), în compania reprezentativei Turciei, disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj Napoca, în cadrul Trofeului Carpaţi.

Chiar dacă, per total, tricolorii au făcut un joc modest, Dani Vasile s-a achitat de sarcini, ajutându-şi prin intervenţiile sale coechipierii în momente importante şi apărând şi două aruncări de la 7 metri, executate de Yakup Yaşar Simsar şi Kanberoglu.

În faţa unei apărări agresive (peste zece eliminări de două minute!) şi a unui portar - Yunus Ozmosul (cel mai bun om de pe teren) - în mare formă, jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual au ratat foarte mult, inclusiv patru aruncări de la 7 metri, şi nu au reuşit să blocheze îndeajuns de mult atacurile oaspeţilor.

Chiar dacă România a avut un debut curajos de meci, 6-2 fiind scorul în minutul 10, turcii s-au ţinut scai, au egalat, 6-6 (min. 16), şi au revenit de la 17-13 (min. 44) la 19-18 (min. 50). Tricolorii s-au desprins apoi decisiv la 26-21 şi nu au mai putut fi ajunşi, în ciuda seriei de trei goluri consecutive reuşite de oaspeţi în ultimul minut.

Ediţia de anul acesta a Trofeului Carpaţi este una atipică. La turneu, ar fi trebuit să participe şi reprezentativele Elveţiei şi Iranului, dar acestea s-au retras, având în loturi mai mulţi jucători infectaţi cu virusul Covid-19.

Astfel, România şi Turcia se vor înfrunta de două ori, al doilea meci fiind programat tot la Cluj, miercuri, 29 decembrie, de la ora 18.05, în direct la TVR 1.