Antrenorul Ioan Andone:

"Rapid mai are doar șanse teoretice să prindă Europa"

4347
Antrenorul Rapidului, Ioan Andone, a declarat, după victoria din meciul cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0, că formația giuleșteană mai are doar șanse teoretice să se claseze pe un loc care să-i permită să joace în sezonul viitor în Europa League.
"Am făcut o primă repriză proastă. Am încercat un 4-3-3, iar în repriza a doua un 4-4-2, așa cum trebuie să joace Rapid. Partea secundă a fost mai bună,
ne-am creat ocazii și am reușit să marcăm. Nu mai avem decât șanse teoretice la locul șase, care duce în Europa, dar noi încercăm. În prima repriză, poate nici jucătorii n-au înțeles ce le-am cerut, pentru că nu am făcut decât două antrenamente tactice. Oricum, din punctul meu de vedere, nu există ghinion în fotbal. Ataci și trebuie să dai gol până la urmă. Săpunaru a făcut o comoție și de aceea l-am schimbat. Și-a revenit destul de greu, Lazăr i-a dat două palme să-l trezească. Sper să-l pot folosi în următorul meci", a spus Andone.