Răzvan Florea, locul patru la Mondialele Universitare

295

Înotătorul constănțean Răzvan Florea, de la CS Farul, s-a clasat pe locul patru în finala probei de 200 m spate din cadrul Campionatelor Mondiale Universitare, competiție care se desfășoară, până sâmbătă, 18 august, la Bangkok (Thailanda). Sportivul antrenat de profesoara Georgeta Handrea a terminat cursa cu timpul de un minut, 59 secunde, 36 sutimi, în timp ce pe podium au urcat, în ordine, Markus Rogan (Austria; 1.56.66), Takashi Nakano (Japonia; 1.58.14) și Nicholas Thoman (SUA; 1.58.61).
Răzvan Florea era înscris și în proba de 50 m spate, dar a renunțat să mai concureze în ultimul moment. Cel mai proba-bil, olimpicul Farului va mai înota în finala la 100 m spate.