RCJ Farul, eșec în fața Olimpiei, în Cupa României

135

Sâmbătă, pe stadionul "Olimpia" din București, rugbiștii de la RCJ Farul au pierdut meciul din etapa a cincea a grupei Dobrogei din Cupa României, în fața echipei gazdă, CSM Olimpia, scor 16-21. Prima repriză a fost una echilibrată, iar "marinarii" au reușit să pună primele puncte pe tabelă, grație lui Sabbagh. La pauză, scorul era în favoarea oaspeților, 6-0. În cea de-a doua repriză, Farul s-a desprins la 9-0, tot în urma unui moment de inspirație al lui Sabbagh, apoi gazdele au marcat primul eseu, prin Ispir, trans-format de Taljard, 7-9. Apostol (Farul) și-a trecut în cont la rându-i un eseu, transformat de același Sabbagh, 7-16, Olimpia a replicat prin eseul lui Cobden, 12-16, iar cu încă trei lovituri de pedeapsă, Taljard a adus victoria echipei bucureștene, 21-16. În etapa următoare, pe 18 octombrie, RCJ Farul va juca, pe teren propriu, cu CS Năvodari.