CSU Neptun - Universitatea Târgoviște 38-36, în DA de handbal masculin

Renăscuți precum pasărea Phoenix

324
Cel mai spectaculos meci al etapei a șaptea a Diviziei A la handbal masculin s-a jucat la Constanța, unde CS Universitar Neptun s-a impus, la mare luptă, în fața Universității Târgoviște.
Oaspeții au început în forță și, după primele 30 de minute, conduceau detașat, 20-15, părând că au scăpat în învingători. Muștruluiți serios la cabine de antrenorul Mihail Făgărășan, constănțenii au renăscut precum pasărea Phoenix și, în repriza a doua, au declanșat cursa de urmărire. Într-un final pe muchie de cuțit, "marinarii" au câștigat cu 38-36, obținând astfel cea de-a doua victorie din actuala stagiune.
Celelalte rezultate din Seria B: CS Triumf Călărași - ASC Fair-Play București 42-34, Handbal Teleorman Alexandria - Uztel Ploiești 24-42, Petrolul Teleajen - CSM București 32-28.
În clasament, CSU Neptun ocupă locul șase, cu patru puncte. Lideră este Uztel (14 p), urmată de Alexandria (10 p) și Târgoviște (8 p). Etapa viitoare, prima a returului întâi, se va disputa sâmbătă, 1 noiembrie, CSU Neptun având meci, pe teren propriu, cu Triumf.