România a pierdut "dublele" cu Serbia și Spania

234
Echipele naționale de volei ale României au pierdut toate cele patru meciuri ale partidelor cu Serbia (la feminin) și cu Spania (la masculin), contând pentru ultima etapă a Ligii Europene, grupa A, "duble" disputate, timp de două zile, în Sala Sporturilor din Constanța. Vineri, în primele întâlniri, scorurile fuseseră România - Serbia 0-3 și România - Spania 2-3. Sâmbătă, adversarii tricolorilor s-au impus cu 3-0, 25-18, 25-19, 25-20, în 70 de minute (la fete), 25-20, 25-15, 25-16, în 78 de minute (la băieți).
Voleibaliștii români ocupă locul doi în grupă (19p, șapte victorii și cinci înfrângeri), fiind calificați la turneul Final Four din Spania (Guadalajara, 16 și 17 iulie), unde mai participă Spania, Turcia și Portugalia. Voleibalistele tricolore sunt pe poziția a treia în serie, cu 16 puncte (4 - 8).