România a ratat dramatic calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo

232

România a învins  Muntenegru în ultimul meci din cadrul turneului de calificare la Jocurile Olimpice, scor 28 -25, dar a ratat prezența la competiția de la Tokyo.

”Tricolorele” aveau nevoie de o victorie la cel puțin 5 goluri diferență, dar nu s-au putut desprinde niciodată decisiv în meciul de totul sau nimic de la Podgorica.

Handbalistele lui Adi Vasile au forțat mereu, dar slaba replică defensivă și unele imperfecțiuni din atac în momentele care puteau înclina balanța au contat enorm.

A fost mereu un echilibru strâns, dovadă și rezultatul de egalitate la pauză, scor 15-15. Muntenegrencele, cu Grbic și Jaukovic în zi de grație, păreau să evite orice emoții cu 10 minute înainte de final, dar româncele s-au mobilizat chiar dacă Crina Pintea fusese eliminată.

A fost 24-22 și 25-24 pentru gazde, dar România a înscris apoi de 4 ori la rând, insuficient însă pentru calificare. Norvegia și Muntenegru sunt echipele care obțin biletele pentru Tokyo.

Din nou, cea mai bună marcatoare a fost Cristina Neagu, tot cu 11 goluri, la fel ca împotriva Norvegiei.