România, CALIFICATĂ în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin după un meci dramatic împotriva țării gazdă

194

Naționala feminină de handbal a României a învins, miercuri seara, reprezentativa Danemarcei, în sferturile Campionatului Mondial, scor 31-30, după prelungiri.

După primele 30 de minute, tricolorele aveau avans trei puncte, scor 13-10. A doua repriză a ținut cu sufletul la gură suporterii români. România a condus în permanență meciul. Danemarca a egalat la 7-7, 19-19 și la 24-24.

În minutul 57, meciul devine dramatic, cele două echipe aflându-se la egalitate 25-25. România s-a aflat la conducere în ultimul minut (27-26), dar Danemarca joacă cu portar înaintaș și scoate 7 m. Paula apără prima lovitură, însă arbitrele acordă încă odată 7 metri gazdelor și Danemarca punctează, scor 27-27.

În ultimele secunde, România se afla în atac și reușește să obțină o lovitură de la 7m, însă Neagu ratează și meciul se duce în prelungiri.

După prima repriză din prelungiri (5 min) România se afla la conducere, scor 29-28.
În cea de-a doua repriză, danezele au dat replică și egalează.
Fenomenala Cristina Neagu aruncă din nou mingea în poarta daneză (30-29).
Danemarca restabilește balanța (30-30).
Ultimul atac este al României și Ada Nechita marchează golul victoriei, scor 31-30.
România va întâlni în semifinale echipa Norvegiei.