72
România întâlnește Rusia în sferturile de finală ale Campionatului European de futsal - 0202sportfutsal-1391347209.jpg

Echipa națională de futsal a României va întâlni Rusia în sferturile de finală ale Campionatului European de la Antwerp, s-a stabilit în urma ultimelor meciuri din grupele A și B, disputate sâmbătă, informează Mediafax. Sâmbătă seară, în grupa A, din care a făcut parte și România, Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

Ucraina a încheiat grupa A pe primul loc, cu 4 puncte, urmată de România - 3 puncte și de Belgia - un punct. În grupa B, Portugalia a remizat cu Rusia, scor 4-4. Rusia a încheiat grupa pe primul loc, cu 4 puncte, urmată de Portugalia, tot cu 4 puncte, și de Olanda - 0 puncte.

Conform uefa.com, în sferturile de finală se vor întâlni câștigătoarea grupei A cu a doua clasată din grupa B și câștigătoarea grupei B cu a doua clasată din grupa A. Selecționata de futsal a României participă pentru a treia oară la un turneu final de Campionat European.