Concurs România, șase medalii la Europenele de gimnastică

420

România a cucerit șase medalii, trei de aur, două de argint și una de bronz, la Campionatul European de gimnastică de la Berlin. Sandra Izbașa s-a impus la sărituri și la sol, aparat la care a triumfat și Flavius Koczi în întrecerea masculină. Koczi a câștigat și argintul în concursul individual compus, la fel ca Diana Chelaru la sol. Tot la individual compus, dar la fete, Amelia Racea a fost a treia.
Delegația tricoloră și-a depășit obiectivul la întrecerea berlineză, Federația Română de Gimnastică fixând ca țel cucerirea a una - două medalii. România a ocupat locul secund în clasamentul general pe medalii, în spatele Rusiei (cu opt prezențe pe podium) și înaintea Germaniei (șapte medalii cucerite).