Rugbiști constănțeni, în rol de sparring-partner pentru "stejari"

2942
Echipa națională de rugby a României a susținut primul meci test din cadrul cantonamentelor premergătoare Cupei Mondiale.
Pe stadionul "Arcul de Triumf" din București, adversară i-a fost selecționata România Amatori, care se pregătește pentru un turneu în Franța, programat tot în perioada CM.
"Stejarii" au primit replica unei formații destul de puternice, alcătuită din jucători ce evoluează în Divizia Națională. Printre aceștia, s-au numărat și patru sportivi de la RCJ Farul Constanța - Daniel Carpo, Ovidiu Dumbravă, Claudiu Dumitru și Cristian Andrii. După trei reprize a câte 30 de minute, Naționala a învins cu 6-1 la eseuri, grație tehnicii și vitezei superioare, dar și faptului că adversarul a căzut uneori din punct de vedere fizic, informează site-ul rugby.ro. Au marcat: Ursache, Tudori, Paulică, Gontineac, Mavrodin, B. Bălan, respectiv Bărbuliceanu.
Altfel, să mai notăm că varianta transferului internaționalului Alexandru Tudori, de la Dinamo la RCJ Farul, a picat definitiv, rugbistul semnând un nou contract cu gruparea bucureșteană.