Rugby / Victorii pentru echipele oaspete, în Divizia Naţională de Seniori

96

Cele două partide disputate, week-end-ul trecut, în Divizia Națională de Seniori s-au încheiat cu victoria oaspeților, RC Grivița la Suceava, respectiv CSU Arad la Alba Iulia, informează Federaţia Română de Rugby.

Partida CSM Bucovina Suceava - RC Grivița a fost restanță din etapa a 10-a. Prima repriză a fost echilibrată, cu RC Grivița în avantaj de 7-3. După pauză, CSM Bucovina Suceava a redus ecartul, dar până la final grivițenii au reușit să marcheze trei încercări care le-au adus și punctul bonus ofensiv, 24-6, rezultat final.

RC Grivița rămâne în continuare pe poziția a cincea, iar CSM Bucovina Suceava ocupă locul șapte în Divizia Națională de Seniori.

CSU Alba Iulia - CSU Arad s-a disputat în avans, partidă din etapa a 16-a. Au fost două reprize aproape simetrice, CSU Arad impunându-se cu rezultatul de 43-15. Prin cele șapte eseuri marcate, CSU Arad și-a trecut în cont și punctul bonus ofensiv, CSU Alba Iulia, cu o singură victorie în acest sezon, fiind în continuare pe ultima poziție a clasamentului.