1-0 cu Dunărea Galați, năvodărenii sunt în grafic

Săgeata s-a înfipt la un punct de Ceahlăul

1006
Băieții lui Șunda au încheiat turul Ligii a II-a pe locul secund, recuperând două puncte din avansul liderului.

Săgeata a încheiat perfect turul de campionat, realizând, sâmbătă, pe teren propriu, a 11-a victorie stagională, 1-0 (S. Chițu 60, din penalty) contra Dunării Galați, una dintre echipele tari ale Ligii a
II-a. Năvodărenii intră în vacanța de iarnă pe locul doi, însă la numai un punct în spatele liderului Ceahlăul Piatra Neamț, după ce oamenii lui Pinalty, care aveau trei puncte avans înaintea etapei, s-au împiedicat în fieful Stelei II, unde au făcut doar 0-0.
Sâmbătă, Săgeata l-a pierdut pe Decebal Gheară încă din minutul 2, după ce stoperul de 32 de ani s-a lovit cap în cap cu Cârjan, la un duel aerian, și nu a mai continuat meciul. În minutul 26, portarul Olteanu a respins în transversală o minge trimisă cu capul de același Cârjan, iar în minutul 60, Săgeata a izbutit golul victoriei, reușită (penalty repetat, după ce fusese ratat în primă fază) contestată însă de oaspeți. Protestele i-au adus eliminarea antrenorului Dunării, Viorel Tănase, gălățenii mai având apoi, în minutul 76, un om ex-clus de pe teren (D. Popescu), în urma celui de-al doilea galben, pentru un fault la mijlocul terenului.

Săgeata (antrenor, Aurel Șunda): Fl. Olteanu - Bold, Goșa (cpt.), D. Gheară (2 C. Dinu), Al. Vlad - Olah, Vezan, Apostol, Boroștean - Șicu (46 Jianu; 63 Itu), S. Chițu.
Dunărea (antrenor, Viorel Tănase): Măstăcan - Velescu, M. Marin, D. Florea, D. Popescu - Cioinac, Al. Cristea (cpt.), D. Munteanu, Cucu - Pribac, Cârjan.