Selecționerul echipei naționale de handbal feminin a României, Ovidiu Mihăilă, a afirmat că responsabilitatea jucătoarelor sale va conta cel mai mult în meciurile de la Campionatul Mondial din Olanda și Germania.
„Cred că responsabilitatea va conta foarte mult. Motivația va exista cu siguranță, pentru că le cunosc și își doresc foarte mult. Și nu în ultimul rând, echilibrul care îți dă o liniște interioară, să poți să te exprimi la adevărata ta valoare. Toate aceste elemente fac parte din procesul de pregătire a jocurilor care vor urma la Campionatul Mondial", a declarat Mihăilă.
Tehnicianul consideră că selecționata României a progresat în ultimul timp la capitolul încredere și maturitate.
„În primul rând, am progresat la capitolul încredere și maturitate, iar în jocurile din ultimii doi-trei ani am văzut acest progres. Și sper ca de la zi la zi să ne maturizăm și mai mult, să fim mai responsabili, astfel încât să putem gestiona situațiile dificile din timpul jocului.
Jucătoarele cu experiență și-au arătat această maturitate în competițiile europene pe care le-au avut în această ultimă perioadă, în care au avut evoluții foarte bune, iar jucătoarele tinere, care fac parte și ele din aceste echipe angrenate în competițiile europene, au demonstrat că au această calitate și capacitate de a face handbal la un nivel bun de performanță. Dinamica lor a crescut foarte mult datorită jocurilor din competițiile europene, care te obligă să fii la un astfel de ritm și de nivel”, a mai spus Ovidiu Mihăilă.