Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de TENIS de la New Haven

117
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de TENIS de la New Haven - 579010simonahalepgspfotoreuters-1377242328.jpg

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la New Haven (Connecticut), dotat cu premii totale de 690.000 de dolari, joi, după ce a dispus în sferturi de rusoaica Ekaterina Makarova (25 ani, 26 WTA), cu 6-1, 7-6 (6).

Halep a obținut victoria la capătul un meci care a durat efectiv, o oră și 22 minute, dar care a fost întrerupt de ploaie, după 39 de minute, la scorul de 6-1, 1-1.

Simona Halep (21 ani, 23 WTA) și-a asigurat un cec de 33.250 dolari și 200 de puncte WTA, iar în penultimul act al competiției o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Caroline Wozniacki (Danemarca/N. 4) și Sloane Stephens (SUA/N. 6), scrie Agerpres.