Simona Halep s-a calificat la pas în sferturile turneului de la Cincinnati

150
1

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari, joi, după ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusă Daria Gavrilova, scrie Agerpres.

Halep, finalistă la ediția de anul trecut a turneului, a confirmat forma bună prin care trece, încheind conturile în doar 53 de minute, după ce în optimi câștigase în 55 de minute meciul cu germanca Annika Beck (6-3, 6-1).

Românca, a treia favorită a turneului (dar cap de serie numărul doi, după retragerea Serenei Williams), a dominat clar primul set și a avut un moment de cumpănă în setul secund, când Gavrilova a reușit singurul său break, pentru 2-2, dar apoi Simona a câștigat din nou pe serviciul adversarei și nu a mai putut fi oprită.

Halep și Gavrilova (47 WTA) s-au mai înfruntat de trei ori până acum, scorul fiind favorabil româncei cu scorul de 3-1. Gavrilova a obținut singura sa victorie anul acesta în turul al doilea la Roma, cu 6-3, 4-6, 6-3, în timp ce Halep și-a luat revanșa la Montreal, cu 6-2, 6-3. Prima confruntare a avut loc anul trecut, la Indian Wells, Halep învingând în turul secund cu 2-6, 6-1, 6-2.

Halep și-a asigurat un cec de 58.390 dolari și 190 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi poloneza Agnieszka Radwanska (N. 5) sau britanica Johanna Konta (N. 10).

ani
19 august 2016
castig

Castiguri din prima luna, prin colaborare part-time sau full-time! 100-285 de euro lunar! Oferta este noua si foarte profitabila pentru colaboratori care vor sa castige 100 de euro lunar (part-time) sau 285 euro lunar (full-time), chiar din prima luna, colaborand cu noi intr-o activitate simpla si placuta. Va rugam sa solicitati cat mai repede detaliile necesare, unuia dintre membrii echipei noastre, la una dintre adresele noastre de email: [email protected]