Simona Halep, stopată în optimi, la Wimbledon

311
Jucătoarea de tenis Simona Halep, de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS Constanța, a ratat califi-carea în sferturile de finală ale probei de simplu individual junioare din cadrul turneului de Grand Slam de la Wimbledon.
Sportiva pregătită de antrenorul Liviu Panait a susținut, vineri, un mini-maraton. Dimineață, ea a jucat finalul de meci din turul secund, contra Marianei Duque Marino (Columbia, cap de serie nr. 16). Partida începuse joi, dar a fost întreruptă în setul secund, pe când românca era în avantaj. Simona a încheiat rapid conturile cu sud-americanca și, după două seturi, 7-5, 7-5, a pătruns în optimi.
Din păcate, după amiază, constănțeanca a întâlnit o adversară redutabilă, Evanghelia Rodina (Rusia, favorita nr. 3), care s-a impus cu scorul de 6-4, 5-7, 10-4.