Deși a cheltuit sume importante pe transferuri de jucătoare, chiar dacă și-a prezentat lotul în stil occidental și și-a stabilit un obiectiv îndrăzneț, clasarea pe unul din primele patru locuri, clubul CS Volei 2004 Tomis se poate lăuda cu orice, mai puțin cu performanțe sportive.
După trei victorii consecutive în debutul sezonului, ce-i drept, în compania unor adversari modești, a urmat seria de coșmar - cinci eșecuri la rând! Ultimul, miercuri seară, a fost chiar blitz, "sirenele" părăsind cu capele plecate Sala Sporturilor (0-3 cu Penicilina Iași) după mai puțin de o oră de joc.
E nevoie de psiholog
"Este o problemă care ține mai puțin de pregătirea fizică. Cred că latura psihică a făcut diferența. Echipei îi trebuie un psiholog", a declarat principalul Constantin Alexe, cel care, alături de Iuliana Enescu, le antrenează pe voleibalistele dobrogene.
Mișcarea conducerii clubului, care l-a înlocuit pe antrenorul Claudiu Pițigoi după înfrângerea din etapa a patra, s-a dovedit a fi falimentară. Cuplul Alexe / Enescu merge din eșec în eșec (patru la număr), iar semne de redresare nu se întrevăd prea curând, mai ales că, etapa viitoare (28 noiembrie), CSV 2004 Tomis va evolua la Bacău, pe terenul Științei, echipă de top, locul trei în Divizia A1. Constanța a coborât pe poziția a șaptea a ierarhiei naționale și a intrat în hora retrogradării.