Sorana Cîrstea a învins-o pe Sara Errani și s-a calificat în sferturi la Dubai

88
Sorana Cîrstea a învins-o pe Sara Errani și s-a calificat în sferturi la Dubai - sorana-1392883777.jpg

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 27 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier de la Dubai, cu premii de 2 milioane de dolari, după ce a învins-o cu scorul de 6-2, 5-7, 6-1, pe italianca Sara Errani, cap de serie numărul 4 și poziția a 10-a WTA. Partida a durat două ore și șapte minute, iar Cîrstea a realizat 52 de puncte câștigătoare, față de numai 11 ale lui Errani.
"Sunt mulțumită de modul în care am jucat, iar Sara este o jucătoare de top, nu degeaba este între primele zece jucătoare. Sunt foarte fericită să văd atâția suporteri români în tribune și e plăcut să îți auzi limba în tribune", a declarat Sorana Cîrstea, la interviul de după meciul cu Errani.
Pentru calificarea în sferturile de finală, Sorana Cîrstea va primi 100 de puncte WTA și un cec în valoare de 34.891 de dolari. În sferturi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 8 și locul 11 WTA.