Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului WTA de la Rio

100

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus cu 6-2, 6-1 de brazilianca Beatriz Haddad Maia.

Cîrstea s-a impus după 65 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt o bună perioadă de timp din cauza ploii, fiind reluat de la scorul de 6-2, 2-0 și 40-15, după 46 de minute.

Sorana Cîrstea (25 ani, 199 WTA) a mai învins-o pe Haddad Maia (19 ani, 228 WTA), recent, tot în Brazilia, în semifinalele turneului ITF de la Guaruja, cu 2-6, 6-3, 6-1.

Românca și-a asigurat un cec de 3.400 dolari și 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe slovena Polona Hercog, cap de serie numărul cinci. Cîrstea a învins-o pe Hercog (25 ani, 83 WTA) în ambele meciuri directe de până acum, în 2010 în calificări la New Haven, cu 6-2, 6-4, și în 2012 în primul tur la Barcelona, când adversara a abandonat după primul set (6-4).

Pentru Cîrstea acesta a fost primul turneu WTA la care participă din septembrie, când pierdea în calificări la Tokyo. Sorana nu mai câștigase un meci în circuitul WTA (excluse calificările, n. red.) din luna iulie, când se impunea în primul tur la București, 6-2, 6-2 în fața bulgăroaicei Sesil Karatanceva.

Tot luni, Ana Bogdan a învins-o pe Gabriela Ce (Brazilia) cu 6-2, 6-3, iar Andreea Mitu (N. 8) a fost întrecută de americanca Shelby Rogers cu 6-2, 6-2.