Spadasinele de la CSS 1, pe locul cinci la Naționale

191

Sala de scrimă "Floreasca" din București a fost ieri, gazda Campionatului Național de spadă pentru cadeți, proba pe echipe feminin.

În cursa pentru medaliile de aur s-au înscris zece formații: CSA Steaua 1, CSA Steaua 2, CS Olimpia, CS UNEFS București, CSS 1 Constanța, CSS Quarto, CSS Steaua, LPS Craiova 1, LPS Craiova 2, LPS Craiova 3.

Titlul de campioană națională a fost câștigat de către CSA Steaua 1 București, pe locul doi s-a clasat CS UNEFS București, iar pe locul trei s-au regăsit spadasinele de la CSS Quarto București.

Echipa constănțeană a fost alcătuită din sportivele Andra Meran, Daria Olteanu, Cătălina Pîrvan, clasându-se finalmente pe poziția a cincea.

În proba individuală, constănțencele au avut clasări modeste: Cătălina Pârvan - locul 16, Andra Meran - locul 18, Daria Olteanu - locul 34. La proba individuală s-au prezentat 45 de sportive.

În întrecerea masculină, CSS 1, în componență Albert Băicoianu, Armand Mosescu, Marco Pelin și Bogdan Scrieciu s-a clasat pe locul șase, la proba pe echipe.

În clasamentul la proba individuală, constănțenii la rându-le au avut clasări modeste: Alber Băicoianu - locul 22, Marco Pelin - locul 25, Armand Mosescu - locul 28 și Bogdan Scrieciu - locul 33.