Concurs "Stejarii" au finalizat turneul din Pacific cu o înfrângere

378

Echipa națională de rugby a României a încheiat cu o nouă înfrângere turneul din Pacific. În ultimul amical, "stejarii" au cedat în fața reprezentativei Insulelor Fiji, scor 13-31 (3-12), după un joc din care nu au lipsit răsturnările de situație.
România condus cu 3-0, penalitate transformată de Vlaicu, dar gazdele au revenit până la pauză, 3-12. În repriza secundă, un eseu marcat de Dimofte și transformat de Vlaicu, plus o altă penalitate a aceluiași Vlaicu ne-au făcut să visăm frumos, 13-12 în minutul 58. Din acest moment, a început dominația fijiană, materializată prin 19 puncte consecutive. În final, Fiji a învins meritat, 31-13.
Selecționerii Marin Moț și Alexandru Marin au titularizat un singur jucător de la RCJ Farul Constanța, pe Daniel Carpo, în timp ce Daniel Bejan și Bogdan Petreanu au fost rezerve.
"Am avut parte de o excelentă experiență în acest turneu și sunt convins că toți sportivii vor beneficia de expu-nerea la încântătorul rugby din Emisfera Sudică", a spus Moț.
Naționala a încheiat stagiul din Pacific având în palmares o victorie și patru înfrângeri.