Tenis / Ana Bogdan, în semifinalele turneului WTA 125 de la Limoges

121

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (29 ani, 119 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Limoges (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.

În sferturi, românca a învins-o, vineri, 17 decembrie, în două seturi, scor 7-5, 7-5, pe Jessika Ponchet (Franţa; 25 ani, 201 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 46 de minute.

Cap de serie nr. 8, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 4.838 de euro şi 57 de puncte WTA. În penultimul act, ea o va avea adversară pe învingătoarei din Greet Minnen (Belgia, nr. 4) şi Varvara Graceva (Rusia, nr. 5).