375
1
Tenis / Înfrângere usturătoare pentru Simona Halep în sferturile de la Stuttgart. Halep - Vandeweghe, 4-6, 1-6 - halep2-1524834481.jpg

Jucătoarea Simona Halep, liderul WTA, a pierdut, scor 4-6, 1-6, sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart, în fața sportivei americane Coco Vandeweghe, numărul 16 mondial.

Potrivit organizatorilor, meciul Halep-Vandeweghe a fost primul al zilei de vineri pe terenul central și va fi urmat de celelalte trei sferturi de finală: Elina Svitolina (Ucraina, cap de serie 3) – Caroline Garcia (Franța, cap de serie 6), Anett Kontaveit (Estonia) – Anastasia Pavliucenkova (Rusia) și Karolina Pliskova (Cehia, cap de serie 5) – Jelena Ostapenko (Letonia, cap de serie 4).

Înainte de această partidă, Simona Halep și Coco Vandeweghe au mai fost adversare o singură dată, în 2017, în sferturi la Madrid, când învingătoare a fost românca, scor 6-1, 6-1.

La ediția de anul trecut a turneului de la Stuttgart, Simona Halep a ajuns până în semifinale.