235
Tenis / Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg - 1-1644505437.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (31 ani, 56 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg (Rusia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 768.680 de dolari.

În optimi, românca a învins-o, joi, 10 februarie, în două seturi, scor 6-4, 6-0, pe Petra Kvitova (Cehia; 31 ani, 23 WTA, cap de serie nr. 6), după o partidă care a durat o oră şi nouă minute.

Graţie acestui succes, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 18.500 de dolari şi 100 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este Tereza Martincova (Cehia; 27 ani, 42 WTA).