Tenis / Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului de la Istanbul

93

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie numărul șapte, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de Christina McHale (SUA), cu 6-4, 6-4.

Begu (27 ani, 37 WTA) a obținut o victorie destul de dificilă, după o oră și 45 de minute.

McHale (25 ani, 88 WTA) a condus în primul set cu 3-0 și 4-1, dar Irina a revenit remarcabil și a reușit să își adjudece setul cu 6-4, după cinci ghemuri consecutive.

În actul secund, Begu a condus cu 4-2, dar americanca a egalat, 4-4, după care românca a reușit să încline balanța, după o serie de erori comis de McHale pe serviciul său.

Begu a avut un as și a făcut 4 duble greșeli, în timp ce McHale a comis 5 duble greșeli.

Begu conduce cu 3-1 la meciurile directe, după ce McHale s-a impus în prima partidă, în 2008, în primul tur la San Diego, cu 6-2, 6-3. Irina a reușit apoi trei victorii la rând, în optimi la Madrid în 2016, cu 6-7 (6), 6-4, 6-4, și anul acesta la Acapulco în primul tur, cu 3-6, 6-2, 6-4, și la Istanbul.

Românca și-a asigurat un cec de 6.175 dolari și 60 de puncte WTA. Următoarea adversară a Irinei Begu va fi învingătoarea dintre Donna Vekic (Croația) și Ajla Tomljanovic (Australia).