Tenis / Monica Niculescu s-a oprit în optimile turneului ITF de la Nottingham

155
Tenis / Monica Niculescu s-a oprit în optimile turneului ITF de la Nottingham - 20182183632743704877990531689681-1624012732.jpg

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu (33 ani, 175 WTA) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului ITF pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 100.000 de dolari.

Venită din calificări, Monica Niculescu a fost învinsă, în optimi, de Ţvetana Pironkova (Bulgaria; 33 ani, 113 WTA), scor 6-2, 3-6, 3-6, după o partidă care a durat două ore şi 11 minute.

Monica Niculescu a reuşit, în schimb, să se califice în semifinalele probei de dublu, alături de Elena Gabriela Ruse, după 6-0, 6-1 în meciul din sferturi cu perechea Ysaline Bonaventure (Belgia)/Ekaterine Gorgodze (Georgia).

Cotate cu şansa a patra la trofeu, Monica Niculescu şi Gabriela Ruse le vor înfrunta, în semifinale, pe principalele favorite, Timea Babos (Ungaria) şi Arina Rodionova (Australia).