Tenis / Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, sfert-finaliste la US Open, la dublu

118
Tenis / Monica Niculescu şi Gabriela Ruse, sfert-finaliste la US Open, la dublu - 24142216437729304712763872495889-1631000299.jpg

Perechea Monica Niculescu / Gabriela Ruse (România) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, care se desfăşoară, în această perioadă, pe celebra arenă de la Flushing Meadows (New York).

În optimi, româncele le-au învins, în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-2, Leylah Fernandez (Canada) şi Erin Routliff (Noua Zeelandă), după o partidă care a durat o oră şi 56 minute.

Graţie accesului în sferturi, Monica Niculescu şi Gabriela Ruse şi-au asigurat un cec de 93.000 de dolari şi 430 de puncte WTA la dublu. Următoarelor lor adversare sunt câştigătoarele din partida Raluca Olaru (România) / Nadia Kicenok (Ucraina) - Alexa Guarachi (Chile) / Desirae Krawczyk (SUA).