271
Tenis / Naomi Osaka - Jennifer Brady 6-4, 6-3, în finala de la Australian Open 2021 - naomiosaka-1613821677.jpg

Naomi Osaka a cucerit al doilea titlu al carierei la Australian Open, după ce a trecut în două seturi de Jennifer Brady, scor 6-4, 6-3. Doar o oră și 19 minute a durat marea finală de la Melbourne.

După un start de meci echilibrat, în care cele două jucătoare au mers cap la cap, Naomi Osaka s-a impus în primul set, în urma break-ului reușit la scorul de 5-4. Actul secund a început cum nu se putea mai bine pentru niponă, care, pe fondul unei căderi a lui Jennifer Brady, a condus cu 4-0. Americanca a revenit în meci, însă nu s-a putut opune în fața "uraganului Naomi".

A fost al patrulea turneu de Grand Slam din cariera lui Naomi Osaka: 2 x Australian Open și 2 x US Open. Grație acestei victorii, japoneza a urcat pe locul doi WTA, devansând-o pe Simona Halep.