Tenis: Nicholas David Ionel a câștigat turneul ITF de la Marrakech

388

Tânărul tenisman român Nicholas David Ionel a câştigat turneul ITF de la Marrakech (Maroc), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, duminică, după ce l-a învins în finală pe francezul Alexis Musialek, cu 6-3, 6-2.

Potrivit Agerpres Ionel (19 ani, 398 ATP), principalul favorit, s-a impus după o oră şi 34 de minute.

Pentru român a fost al şaptelea titlu ITF cucerit la simplu şi al doilea din acest an, după cel de la Sharm El-Sheikh.

Ionel a trecut în primul tur de italianul Stefano Battaglino, cu 6-4, 6-4, în optimi s-a impus în faţa marocanului Adam Moundir, cu 6-4, 6-4, în sferturi l-a învins pe francezul Maxime Hamou, cu 6-3, 6-3, iar în sferturi a câştigat în faţa altui francez, Titouan Droguet, cu 6-3, 4-6, 7-6 (3).