357
Tenis / Pliskova, adversara lui Halep în sferturile de finală ale Australian Open - halep-1516633595.jpg

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova va fi adversara româncei Simona Halep, liderul mondial, în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Australian Open, după ce a învins-o luni în optimi de finală pe compatrioata sa Barbora Strycova, în trei seturi, 6-7 (5), 6-3, 6-2.

Meciul, foarte disputat, a durat două ore și 42 de minute. Karolina Pliskova este a șasea favorită a competiției de la Melbourne, iar Barbora Strycova este cap de serie numărul 20, conform Agerpres.

Karolina Pliskova, fost lider mondial, și-a egalat cea mai bună performanță la Australian Open, ea atingând sferturile de finală și în 2017.

Tot luni, Simona Halep a trecut fără emoții de japoneza Naomi Osaka, în două seturi, cu 6-3, 6-2. Românca a reușit să își egaleze cea mai bună performanță a sa la Melbourne, sferturile de finală, după edițiile din 2014 și 2015.

Halep și Karolina Pliskova s-au întâlnit de șapte ori până acum, bilanțul fiind favorabil româncei, care s-a impus de cinci ori.

Anul trecut, Halep a învins-o pe Pliskova în semifinalele turneului de la Roland Garros, cu 6-4, 3-6, 6-3.