Tenis: România a cucerit medalia de bronz la ITF World Junior Tennis

65

Echipa de junioare a României a reușit un rezultat extraordinar pentru tenisul juvenil românesc, obținând medalia de bronz la turneul ITF World Junior Tennis. Competiția s-a disputat în Cehia, unde s-au deplasat jucătoarele românce de tenis Selma Ștefania Cadâr, Mihaela Lorena Mărculescu, Andreea Prisecariu, alături de căpitanul nejucător Radu Bădin. România a făcut parte din grupa B și a fost învinsă în primul meci cu Columbia, însă a ieșit învingătoare în alte două meciuri cu Chinese Taipei și Marocco, ieșind pe locul 1 în grupă. Junioarele s-au calificat în play-off, unde au fost învinse de Rusia, dar au obținut victoria cu Australia și s-au clasat pe locul 3 la Campionatul Mondial, informează site-ul oficial al Federației Române de Tenis.