Tenis / Simona Halep face ravagii la US Open. Victorie categorică în primul tur

258
Tenis / Simona Halep face ravagii la US Open. Victorie categorică în primul tur - 13906778116084740397585338374272-1472575243.jpg

Simona Halep (5 WTA) a jucat astăzi, de la ora 18, în primul tur de la US Open cu Kirsten Flipkens (locul 56 WTA), din Belgia. Românca nu i-a dat nicio șansă adversarei, câștigând în două seturi (6-0, 6-2).

Pe parcursul primului set, Halep n-a avut nicio emoție în fața adversarei pe care a distrus-o cu un 6-0 clar. Setul doi părea să curgă la fel, însă la 5-0 pentru Halep, Flipkens a făcut break, după care și-a valorificat serviciul. Halep a câștigat următorul game, iar setul s-a încheiat 6-2.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit până acum de patru ori, iar de fiecare dată Simona Halep a avut câștig de cauză. Ultimul joc direct s-a disputat în 2014, la Cincinnati, când jucătoarea noastră s-a impus cu 6-4, 6-2.

Învingătoarea acestei partide va juca în turul doi cu câștigătoarea din meciul Safarova - Gavrilova.