Tenis / Simona Halep şi Jaqueline Cristian, adversare în semifinalele turneului WTA de la Linz

155
Tenis / Simona Halep şi Jaqueline Cristian, adversare în semifinalele turneului WTA de la Linz - 25564924321155741439945283427394-1636614553.jpg

Semifinală sută la sută românească în turneul WTA 250 de la Linz (Austria), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 189.708 euro. Faţă în faţă se vor afla Simona Halep şi Jaqueline Cristian, ambele învingătoare în sferturi după partide dramatice.

Cap de serie nr. 2, constănţeanca Simona Halep (30 ani, 22 WTA) s-a calificat în semifinale după ce a învins-o pe Jasmine Paolini (Italia; 25 ani, 51 WTA, cap de serie nr. 7), scor 4-6, 7-5, 6-0. Partida a durat două ore şi 13 minute.

La rândul său, intrată pe tabloul principal din postura de „lucky loder”, Jaqueline Cristian (23 ani, 100 WTA) a acces în semifinale după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (cap de serie nr. 4), scor 6-3, 7-6 (5). Partida a durat o oră şi 54 minute.

Pentru accesul în semifinale, Simona Halep şi Jaqueline Cristian şi-au asigurat câte 8.145 de euro şi 110 puncte WTA.

Cealaltă semifinală va fi în totalitate americană, Danielle Collins urmând să o înfrunte pe Alison Riske.