Tenis / Sofia Bărbulescu și Constantin Radu, campionii „Cupei Ianus”

207

ACS Sergiu Carp Tennis Club a organizat, în premieră, un turneu de Categoria A la Zalău, din Circuitul Național FRT, „Cupa Ianus”, turneu pentru juniorii U16.

Sofia Maria Bărbulescu, favorita nr. 2 a turneului fetelor, jucătoare legitimată la ACS Academia de Tenis Herăstrău, a dominat categoric turneul, pe care l-a câștigat fără să piardă vreun set. Cel mai greu meci al ei a fost finala, în care s-a impus, scor 6-4, 6-4, în fața unei jucătoare de la Asociaţia Club Sportiv Tenis Effect, Rebeka Antal, cap de serie nr. 3, informează Federaţia Română de Tenis.

Un favorit s-a impus și în finala de simplu a băieților, Constantin Radu, de la ATC Elite Tg. Jiu, cap de serie nr. 7. În finala jucată împotriva favoritului nr. 5, Damian Cucu, de la CS Dinamo București, Constantin Radu a avut parte de ceva emoții, dar în cele din urmă s-a impus cu 6-2, 3-6, 10-8.