Tenis / Tecău și Rojer s-au calificat în finala probei de dublu la Basel

108

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Basel (Elveția), dotat cu premii totale de 2.082.655 euro, după 6-7 (3), 7-6 (3), 10-5 cu cuplul Ivan Dodig (Croația)/Filip Polasek (Slovacia).

Favoriții numărul patru s-au impus după circa două ore de joc.

Tecău și partenerul său au avut 5 ași, iar învinșii au reușit 13. În setul secund, Dodig și Polasek au condus cu 3-0, dar Tecău și Rojer au reușit să egaleze și au câștigat in tiebreak.

Pentru Tecău și Rojer aceasta a fost a treia semifinală de la Basel, după cele din 2015 și 2016.

Cuplul româno-olandez și-a luat revanșa după ce Dodig și Polasek au câștigat în optimi la Shanghai, la începutul lunii, cu 7-6 (2), 6-7 (4), 10-7.

Tecău și Rojer, care sunt în cursă pentru calificarea la Turneul Campionilor, și-au asigurat un cec de 66.160 de euro și 300 de puncte ATP la dublu. În finală, Tecău și Rojer vor juca împotriva învingătorilor din meciul Santiago Gonzalez (Mexic)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) - Taylor Fritz/Reilly Opelka (SUA).