80
Tenis: Victorii pentru Marius Copil și Florin Mergea, în calificări la Rotterdam - mariuscopil-1486894562.jpg

Tenismenul român Marius Copil l-a învins pe germanul Tobias Kamke cu 6-7 (1), 7-6 (3), 6-1, sâmbătă, în runda inaugurală a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.724.930 euro.

Copil (26 ani, 134 ATP) s-a impus după două ore și 12 minute în fața unui adversar de 30 de ani, aflat pe locul 123 în lume. Copil a reușit 14 ași în acest meci și nu i-a permis adversarului să ia nici un break (5 mingi salvate).

Copil are 3-1 în meciurile directe cu germanul, pe care l-a mai învins în 2012 în primul tur la București, cu 6-3, 6-2, și anul trecut în sferturi la Surbiton (Marea Britanie, challenger), cu 6-4, 2-6, 6-3. Singura victorie a lui Kamke a venit anul trecut, la un turneu challenger la Istanbul, în sferturi, cu

6-2, 6-4.

Arădeanul și-a asigurat un cec de 2.825 euro și 10 puncte ATP, iar în meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal îl va avea ca adversar pe germanul Jan-Lennard Struff (26 ani, 60 ATP). Copil are 2-1 în meciurile directe, după victoriile din 2013, în calificări la Miami, cu 7-5, 6-4, și 2015 la Bratislava (challenger), cu 6-4, 6-3 în optimi. Struff s-a impus în 2012, în semifinalele turneului challenger de la Geneva, cu 6-4, 6-1.

Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot s-au impus cu 6-3, 6-3 în fața germanilor Andre Begemann/Jan-Lennard Struff, în primul tur preliminar la dublu. După acest succes, conturat în 55 de minute, perechea româno-britanică va juca meciul decisiv pentru intrarea pe tabloul principal cu olandezii

Tallon Griekspoor/Niels Lootsma.

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, campioni în 2015 și semifinaliști anul trecut, vor juca în primul tur contra perechii Daniel Nestor (Canada)/Edouard Roger-Vasselin (Franța), transmite Agerpres.ro.