Trei medalii pentru pugiliștii de la CSM Constanța la „Centura de Aur”

40
1 min citire
Trei medalii pentru pugiliștii de la CSM Constanța la „Centura de Aur” - box-csm-1784030228.webp
Sala Polivalentă din Brăila găzduiește în aceste zile întrecerile turneului internațional de box „Centura de Aur”, competiție la care participă peste 350 de sportivi din 20 de țări. CSM Constanța are asigurate până în prezent trei medalii, iar pugiliștii de pe litoral își doresc ca acestea să fie cât mai strălucitoare.
În semifinalele categoriei 75 kg, Alexandru Buleu, de la CSM Constanța, a avut o evoluție excelentă și nu i-a lăsat multe speranțe lui Safarmurod Allaberganov (Uzbekistan), pe care l-a învins la puncte, 5-0.
În cealaltă semifinală a categoriei 75 kg, Vasile Cebotari (Republica Moldova) a dispus prin abandon (repriza I) de Andrei Daniel Maftei (CSM Constanța), astfel că sportivul constănțean rămâne cu medalia de bronz.
Vineri, 17 iulie, Alexandru Buleu va boxa în finala categoriei 75 kg împotriva lui Vasile Cebotari (Republica Moldova), având ca obiectiv cucerirea medaliei de aur.
Meciuri dificile au avut și reprezentanții CSM Constanța la celelalte categorii. La 55 kg, Ionuț Vulpe a fost învins la puncte (0-5) de Mouhamed Abbas (Algeria), iar la 60 kg, Andrei Găvae a pierdut tot la puncte (0-5) în fața campionului mondial Sanjarbek Vakhobov (Uzbekistan).
La feminin, Amalia Maria Niță, componentă a lotului național, va boxa joi, 16 iulie, în finala categoriei 75 kg, unde o va întâlni pe Imroz Khan (India).
Sportivii CSM Constanța sunt pregătiți de antrenorii Mihai Constantin și Gabriel Oaidă.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0508 secunde