Preliminariile CE 2018 la handbal masculin

Tricolorii, debut excelent în "era Xavier Pascual"

273
Tricolorii, debut excelent în

Reprezentativa masculină de handbal a României a reușit o victorie importantă, miercuri seară, la Minsk: 26-23 (13-10) cu Belarus, într-o partidă contând pentru Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Dirijați de pe banca tehnică, în premieră într-un joc oficial, de spaniolul Xavier Pascual, tricolorii au făcut o primă repriză excelentă, în care au avut avantaj chiar și de șase goluri. După pauză, gazdele s-au apropiat periculos, 22-24 în min. 57, însă finalul a fost mult mai bine gestionat de români, care au câștigat fără emoții.

Pentru România, au marcat Ghionea (6), Mocanu (5), Cîntec (4), Ramba (3), Sadoveac, Fenici, Criciotoiu (câte 2), Csepreghi și Negru (câte 1).

România va juca următorul meci contra Poloniei, medaliată cu bronz la CM 2015, pe 6 noiembrie, la Cluj.