Vești proaste din tenis. Decizie radicală, luată de Andy Murray

133

Tenismanul britanic Andy Murray, N.1 mondial, a declarat forfait pentru turneul Masters 1000 de la Miami, care începe marți, din cauza unei accidentări la cotul drept, informează AFP.

Învins săptămâna trecută în primul meci după ce a intrat în competiție la Indian Wells, scoțianul a indicat că are ca obiectiv să fie pregătit pentru sezonul pe zgură.

Această absență nu va avea un mare impact asupra poziției lui Murray în ierarhia ATP, deoarece anul trecut el a fost eliminat în turul 3 la Miami.

Scoțianul are însă un debut de sezon complicat. Chiar dacă a câștigat turneul de la Dubai, la Indian Wells el s-a înclinat în fața canadianului Vasek Pospisil, locul 129 mondial.

El a început anul cu o înfrângere la Doha, pierdută contra locului 2 ATP, Novak Djokovic, apoi a fost eliminat în optimile de finală ale Openului Australiei, de germanul Mischa Zverev.

Murray, care trăiește o parte a anului la Miami, a câștigat de două ori turneul din Florida, în 2009 și 2013.