Norvegia - România 30-26, în meci amical de handbal feminin

Concurs Ziua de grație a Valentinei Ardean n-a fost de ajuns

263

Echipa națională de handbal feminin a României a pierdut prima partidă din cadrul "dublei" amicale cu Norvegia, pe care o susține în deplasare. Miercuri seară, formația pregătită de antrenorii Gheorghe Tadici și Dumitru Muși a fost învinsă, scor 26-30, diferența făcându-se în ultimele minute.
Româncele au început în forță și, în prima repriză, au avut avantaj de patru goluri, însă norvegiencele au revenit. Scenariul s-a repetat și după pauză, tricolorele s-au distanțat iarăși la patru goluri, dar finalul lor slab de meci (eterna poveste!), în care s-a ratat enorm, le-a permis gazdelor să întoarcă soarta partidei.
Cea mai bună handbalistă a României în meciul cu Norvegia (triplă campioană europeană) a fost Valentina Elisei Ardean, care înscris 14 goluri. Au mai marcat Ionela Gâlcă (4), Iulia Pușcașu, Narcisa Lecușanu (câte 2), Adina Meiroșu, Oanea Manea, Valeria Beșe și Adriana Nechita (câte 1).
Selecționerii români nu au putut conta pe serviciile interului Steluța Lazăr Luca, jucătoarea acuzând dureri la spate chiar la încălzire.