Sâmbătă, 06 Iunie 2026

TAS a decis că Mutu trebuie să plătească 17 milioane de euro daune către Chelsea

de Cuget Liber Vineri, 31 Iulie 2009 377 < 1 min citire
Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a anunțat, vineri, că a respins apelul lui Adrian Mutu, iar acesta trebuie să achite 17 milioane de euro fostului său club Chelsea Londra, ca urmare a procesului dintre atacantul Fiorentinei și clubul englez, informează TAS
Echipa britanică i-a reziliat contractul lui Adrian Mutu în octombrie 2004, după ce jucătorul a fost depistat că a consumat cocaină. Ulterior, clubul londonez l-a dat în judecată pe fotbalist și i-a cerut acestuia daune compensatorii de aproximativ 17 milioane de euro, cu aproape 8 milioane de euro mai puțin decât a plătit Parmei pentru tarsferul său în 2003.
Pe data de 7 mai a anului curent, Mutu a cerut Tribunalului de Arbitraj Sportiv să anuleze decizia prin care FIFA îl obliga să achite compensații.
Internaționalul român mai poate ataca decizia doar la Cutea Supremă elvețiană.
Taguri
Articolul anterior Friptură ucraineană
Articolul următor Amenzi de peste 48.000 de lei pentru comercianții de îmbrăcăminte și încălțăminte

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Ultima ora

Ultima oră

Titlurile zilei