Bărbatul reținut în vestul Germaniei pentru finanțarea terorismului este un sirian de 38 de ani, care este acuzat că a propus organizației Statul Islamic să comită mai multe atentate folosind camioane-capcană, în schimbul sumei de 180.000 de euro, au anunțat Poliția și Parchetul de la Berlin, citate de AFP, scrie news.ro.El a fost plasat duminică în detenție provizorie pentru "finanțare a terorismului", infracțiune pasibilă de pedepse situate în 6 luni și 10 ani de închisoare, care acoperă atât acțiunea de a furniza, cât și pe cea de a solicita bani pentru un atentat. Potrivit Parchetului din Sarrebruck (vest), investigațiile nu au dezvăluit nicio "pregătire concretă" a unui atac, astfel că această calificare penală nu a fost reținută contra suspectului, solicitant de azil sosit în Germania în 2014. În schimb, ancheta a dezvăluit schimburi de informații, pe mesageria criptată Telegram, între acest bărbat și un corespondent sirian "pe care îl știa în măsură să obțină de la SI bani pentru finanțarea terorismului".
- Publicitate -
Suspectul cerea 180.000 de euro pentru a "furniza și pregăti" mai multe camioane umplute cu explozivi, a le îndrepta spre mulțime și a ucide un mare număr de "nemusulmani", explică Parchetul. Urmau să fie organizate atacuri "în Germania, Franța, Belgia și în Olanda", precizează poliția într-un comunicat distinct, afirmând la rândul său că este vorba de un scenariu "foarte departe de a fi concretizat".
În mesajele către corespondentul său, bărbatul justifica suma cerută evaluând la 22.500 de euro un camion și afirmând că fiecare vehicul ar trebui să conțină câte 400-500 kg de explozivi. Avertizată de un informator, poliția criminală federală a alertat vineri poliția landului Sarre, care l-a arestat pe suspect sâmbătă, la domiciliul lui, în cartierul Burbach de Sarrebruck, în jurul orei locale 04:00. Perchezițiile la locuința lui nu au dezvăluit "niciun element în sprijinul unei amenințări concrete în timpul evenimentelor de Anul Nou", potrivit aceleiași surse.