Joi, 04 Iunie 2026

Bulgaria respinge ideea flotei din Marea Neagră

de Cuget Liber Marţi, 16 August 2016 176 < 1 min citire
Bulgaria respinge ideea flotei  din Marea Neagră
Bulgaria continuă să respingă ideea unei posibile flotile aliate în Marea Neagră, transmite BTA.
Generalul Mark O. Schissler, vicepreședinte al comitetului militar al NATO, a avut întrevederi la Sofia cu oficialități bulgare, iar pe agenda discuțiilor s-a aflat și o posibilă flotilă aliată în Marea Neagră, transmite BTA.
Generalul american de aviație se află într-o vizită oficială de trei zile în Bulgaria, la invitația șefului Apărării, generalul Konstantin Popov.
Popov a declarat, după dialogul lui Schissler cu premierul Boiko Borissov, că acesta din urmă și-a exprimat clar poziția privind menținerea unei zone fără tensiuni în Marea Neagră.
"Nu va exista o flotilă în Marea Neagră, dar Bulgaria poate solicita același sprijin ca și Grecia în cazul unui val mai mare de migranți, cu multe nave care transportă migranți. Deocamdată nu este cazul", a afirmat generalul bulgar.
Potrivit acestuia, nu se așteaptă ca NATO să asigure sprijin Bulgariei și pentru frontierele sale terestre. "Aceasta nu este misiunea NATO", a spus el.
Taguri
Articolul anterior Incident în avionul Carpatair care transporta staff-ul și jurnaliștii echipei Manchester City
Articolul următor "Watergate-ul electronic" din SUA, provocat de un hacker care susține că este român

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei