Canalul Bîstroe va fi dat în folosință până la sfârșitul anului, după noi lucrări de dragare, a declarat ieri ministrul ucrainean al transporturilor și telecomunicațiilor, Iosip Vinski, informează RADOR, citând agenția ucraineană UNIAN.
- Publicitate -
"Lucrările realizate până acum nu au fost organizate și executate cum trebuie. Specialiștii spun că operațiunile nu au fost efectuate corespunzător. Canalul a fost adâncit fără să se construiască digul, motiv pentru care acesta se colmatează înapoi, devenind așa cum a fost înainte, iar banii s-au risipit. Pentru a evita repetarea aceleiași greșeli, am decis ca prima dată să fie executat digul, iar după aceea să se treacă la dragare", a declarat ministrul.
Guvernul Ucrainei a emis la 12 mai 2004 hotărârea privind construirea - pe brațul ucrainean al Dunării - a canalului navigabil spre Marea Neagră cu o lungime de 3,5 kilometri, iar la 26 septembrie același an a fost inaugurată prima porțiune a lucrării.
Pentru dragarea canalului Bîstroe, cu pescajul de 5,8 metri, s-au cheltuit 150 milioane de hrivnii (circa 30 milioane de dolari), dar eforturile au fost depuse în zadar, deoarece canalul s-a colmatat în timp record.