Un microbuz în care se aflau opt cetățeni români s-a prăbușit aproximativ 10 metri într-o râpă, în Austria, după ce șoferul a pierdut controlul volanului într-o curbă.
- Publicitate -
Accidentul s-a produs joi seară, în districtul Sankt Veit an der Glan. Vehiculul a ieșit de pe carosabil și s-a răsturnat pe plafon, oprindu-se între mai mulți copaci.
În urma impactului, cinci femei au fost rănite. Una dintre ele, aflată în stare gravă, a fost transportată cu elicopterul la un spital din Klagenfurt, iar alte patru au suferit răni ușoare și au fost duse la spitalul din Friesach.
Șoferul român, în vârstă de 36 de ani, a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ. Autoritățile austriece continuă cercetările pentru a stabili cauzele accidentului, scrie observatornews.ro.